Zdravé a krásné zuby po celý život.

Bělení zubů

Bělení zubů je obor na pomezí medicíny a kosmetiky. Bělení je zákrok do organické části skloviny zubu, který pomocí peroxidů změní optické vlastnosti zbarvené skloviny zubu. Sklovina obsahuje organické části 1% váhově a 2 % objemově. Chemická reakce bělení je zvratná, proto je po určité době nutné bělení opakovat. Důležitý je fakt, že nelze dosáhnout světlejšího odstínu zubu než je jeho přirozený odstín zubu. Proto je důležité pečlivé odsraňování zubního plaku a tím i pigmentací jako prevence bělení zubu. Podstatné je, že bělení nepůsobí na již zhotovené kompozitní výplně, proto je nutno tyto výplně nejdříve za 2 týdny vyměnit za bělejší odstín. V průběhu bělení, které trvá u každého pacienta různou dobu je nutno počítat se zvýšenou citlivostí až bolestivostí zubů. Není vhodné kupovat různé přípravky na bělení zubů v obchodech, protože nosiče bělícího gelu nekryjí pouze zuby ale i dásně a dochází k jejich poškození.Výslednou barvu nelze dopředu určit kvůli geneticky danému zbarvení zuboviny, kterou proces ovlivní jen minimálně. Záleží tedy na výchozí barvě zubu. Přibližně 2% populace jsou na jakékoliv bělení rezistentní. Zuby mohou být také zabarveny vnitřně, kdy je nejčastější příčinou úraz zubu nebo endodontické ošetření zubu. V tomto případě se aplikuje vnitřní bělení. Během procesu bělení je nutné dodržovat tzv. bílou dietu. To znamená během bělení a minimálně 14 dní po něm je třeba se vyvarovat cigaret, kávy, čaje, červeného vína, borůvek, zkrátka potravin, které mohu způsobit zabarvení Vašich zubů. Především nikotin vrací zubům poměrně rychle jejich původní barvu.

Závěrem je nutné upozornit na několik jevů, které k bělení patří a mohou být více či méně vyjádřeny.

  • Na prvním místě je to citlivost zubů, která je u domácího bělení patrná během tří a čtyř dní používání bělícího gelu a pak vymizí.
  • Dočasné zvýraznění tzv. fluoridových skvrn,což jsou většinou bělavě zbarvené skvrnky, způsobené změnou mineralizace skloviny během jejího utváření v dětství.
  • Dočasné tzv. "nevybělení krčků" bělených zubů způsobené bariérou, která chrání měkké tkáně před bělícím gelem. Tento rozdíl v barvě se vytratí během několika dnů.

Zevní bělení zubu

  • Zhotovení otisků, na základě kterých se v laboratoři vyrobí nosiče pro bělící gel, které přiléhají pouze na zuby. Pacient si nanáší speciální bělící gel na noc do nosičů. Gel se nanáší tolik nocí dokud pacient není spokojen.
  • set bělícího gelu Opalescence (10% carbamid peroxid) pro domácí bělení na kompletní bělící kúru.

Vnitřní bělení zubu

  • bělící gel Opalescence Endo 35% peroxid vodíku